Freelance Web Tasarım

Freelance Web Tasarım Hakkında

Freelance web tasarım, Türkçe karşılığını serbest web tasarım olarak değerlendirebiliriz. Herhangi bir firma veya kuruma bağlı kalmadan yapılan çalışma modelidir. Avrupa'da oldukça yaygın olan bu çalışma modeli home office (evden tasarım) olarak adlandırılır.

Türkiye'de bu çalışma modeli pek yaygın değildir, tabi bunun başlıca sebepleri var.

Örneğin;
- freelance çalışan tasarımcının yeterince donanımlı ve tecrübeli olmaması.
- Aldığı işi zamanında teslim edememesi.
- Müşterinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamaması.

Gibi belli başlı nedenler sayabiliriz. Bu gibi nedenlerden dolayı freelance iş yaptıran firma sahipleri bir müddet sonra aldığı hizmetten memnun kalmadığı için web tasarım ajanslarına yönelmişlerdir. Oysa avrupa ülkelerinde bir çok freelance çalışan tasarımcı vardır ve geneli bu işi profesyonel olarak yürütmektedir.

Türkiye'de de profesyonel olarak çalışan kişiler var elbette sadece avrupaya oranla sayıları oldukça az. Freelance web tasarımın tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasında ilk olarak maddiyat gelir. Örneğin, bir firmada web site tasarımı yaptırmak istiyosunuz, firmanın belli başlı giderleri olduğu için bu iş için sizden 5 lira talep ediyor, fakat freelance tasarımcı bu iş için sizden 2 lira talep ediyor. Kimse aynı işe daha fazla ücret ödemek istemez, freelance tasarımcıların tercih edilme sebebi budur. Tabiki bu iş için, işinde uzman olarak çalışan kişilerle çalışılmalıdır yoksa sonuç hüsran oluyor.

Peki freelance çalışan web tasarımcının yeterince iyi olup olmadığını nasıl anlarız? Bunu anlamanın tek yolu tasarımcının yapmış olduğu çalışmalardır. Bu çalışmalardan birkaç tanesi incelenerek tasarımcının ne kadar donanımlı olduğu ve neler yapabildiği belli olmuş olur. Eğer freelance web tasarım yapan biri ile çalışacaksak, çalışacağımız kişinin referans sunduğu web sitelerini incelemeliyiz.

Analiz

Oluşturulacak web projesi için ilk olarak talepleriniz öğrenilir ve firmanızın proje doğrultusundaki ihtiyaçları analiz edilir.

Strateji & Planlama

Analiz edilen bilgiler doğrultusunda bir strateji belirlenerek proje planlaması yapılır ve bu doğrultuda iş planı oluşturulur.

Uygulama & Geliştirme

Hazırlanan strateji ve planlamaya göre uygulama kısmına geçilir, her proje ileriye dönük geliştirilebilir alt yapıda hazırlanır.

  • html 5 logo html 5 logo
  • css 3 logo css 3 logo
  • jquery logo jquery logo
  • php logo php logo
  • mysql logo mysql logo